wietrzne radio 1080am
gość:11700173  
wtorek 2 września  - imieniny: Adeli, Bohdana, Sewreryna, Juliana i Stefana.  WIETRZNE RADIO ZYCZY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!    
   

Lato... Lato...
 
1. Yugopolis & Maciej Maleńczuk - Sługi za szlugi (NOWOŚĆ)

2. Varius Manx - Cudowne dni

3. Irena Santor - Chodz na kawę Warszawo

4. Ania Wyszkoni - Biegnij przed siebie

5. Indila - Derniere Danse

wiecej...
ankieta
Kto powinien zastąpić Donalda Tuska na stanowisku premiera?
Ewa Kopacz
Elżbieta Bieńkowska
Paweł Graś
Grzegorz Schetyna
Tomasz Siemoniak
Ktoś inny
wpisz powyzsze cyfry:


     
swiat
Rasmussen: NATO wzmocni swoją obecność
Będzie większa obecność NATO na wschodzie Europy. Potwierdził to sekretarz generalny Anders Fogh Rasmussen. Wyjaśnił, że na szczycie Sojuszu pod koniec tygodnia w Walii ma być uzgodniony plan działań, który pozwoli NATO na szybką reakcję. Już wcześniej szef Sojuszu zapowiedział stworzenie sił, które nazwał "szpicą". W razie potrzeby miałyby one być natychmiast wysłane do zagrożonych krajów. A to wiąże się z większą obecnością NATO w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Nie będą to jednak stałe bazy - żołnierze państw Sojuszu będą rozmieszczani na zasadzie rotacji.  (więcej)

Dżihadyści przygotowują atak na USA i Europę?
Bojownicy Państwa Islamskiego rozważają przeprowadzenie zamachów terrorystycznych na cele w USA i Europie Zachodniej - ostrzegli szefowie komisji ds. wywiadu obu izb amerykańskiego Kongresu. Wezwali prezydenta Baracka Obamę by uniemożliwił plany dżihadystów. Państwo Islamskie to "grupa niezwykle niebezpiecznych ludzi, którzy będą zabijali bez opamiętania" - powiedziała w niedzielę szefowa senackiej komisji ds. wywiadu, Demokratka Dianne Feinstein, w programie "Meet the Press" telewizji NBC.  (więcej)

Rośnie liczba ofiar wojny domowej w Iraku
Tylko w sierpniu w Iraku zginęło co najmniej 1420 ludzi - alarmuje ONZ. Toczy się tam wojna domowa. Armia rządowa usiłuje odbić tereny opanowane przez ekstremistów islamskich. Od 9 czerwca sunniccy bojownicy pod przywództwem dżihadystów z Państwa Islamskiego opanowali znaczne tereny na północy, zachodzie i wschodzie Iraku. Na wysoki bilans strat, prócz zabitych w walkach, składają się też ofiary egzekucji oraz zamachów terrorystycznych. Np. co najmniej 70 osób zginęło 22 sierpnia w czasie ataku szyickich milicji na sunnicki meczet na północny wschód od Bagdadu. (więcej)

Morskie Oko w gronie najpiękniejszych jezior
Jedna z nowojorskich gazet gospodarczych "The Wall Street Journal" stworzyła listę pięciu najpiękniejszych jezior na świecie. W czołówce znalazło się Morskie Oko. Doceniono również amerykańskie Jezioro Powell, kenijskie Nakuru, szwajcarskie Lucerne i fińskie Saimaa. Jezioro ukryte wśród szczytów po polskiej stronie Tatr zachwyciło recenzentów niebiesko-zielonym ubarwieniem. Znajduje się na wysokości 1935 m n.p.m. Zimą jezioro otacza biały puch, latem woda przyciąga stada kozic. Doceniono również bogactwo jego roślinności.  (więcej)

polska
Grupiński: nie będzie przyspieszonych wyborów
Pani Ewa Kopacz jest pierwszą przewodniczącą PO i oczywiście będzie na pewno niezłym premierem - powiedział szef klubu PO Rafał Grupiński pytany, czy to obecna marszałek sejmu zastąpi Donalda Tuska po objęciu przez niego funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Zastrzegł jednak, że "jeszcze nie wiemy", czy to naprawdę Kopacz stanie na czele rządu. - Nie mówimy o żadnych przyspieszonych wyborach, tylko o zmianie premiera i w ślad za tym, pewnych dodatkowych zmianach, które zapewne zajdą w obecnym kształcie rządu - oświadczył szef klubu PO Rafał Grupiński.  (więcej)

Kto zostanie nowym premierem?
Giełda nazwisk przyszłego premiera, spekulacje i domysły. Politycy różnych opcji piszą rozmaite scenariusze, jak będzie wyglądał rząd po wyjeździe Donalda Tuska do Brukseli. Polski premier został wybrany na szefa Rady Europejskiej. Obejmie tę funkcję 1 grudnia, do końca listopada zamierza pełnić urząd premiera. Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa, że najmocniejszą kandydatką na premiera jest marszałek Sejmu Ewa Kopacz (fot.) . Zdaniem prezydent Warszawy, Ewa Kopacz byłaby dobrym szefem rządu.  (więcej)

Duże zmiany w Biurze Ochrony Rządu.
W tym tygodniu szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz podpisze trzy niejawne rozporządzenia, które zwiększą niektóre uprawnienia BOR. Biuro będzie miało między innymi większy dostęp do informacji operacyjnych zbieranych przez ABW i policję. To wynik przeglądu procedur w BOR po aferze podsłuchowej. Biuro otrzyma także milion złotych na nowy sprzęt, między innymi antypodsłuchowy- powiedział IAR Paweł Majcher, rzecznik MSW. Łatwiejszy dostęp do części materiałów ABW i policji ma służyć zwiększeniu skuteczności działań profilaktycznych.  (więcej)

Dzieci wróciły do szkoły
1 września to tradycyjnie początek roku szkolnego. Tego dnia naukę rozpoczęło 4.800 miliona uczniów. Tymczasem do 2017 roku uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mają dostawać bezpłatne podręczniki szkolne - zapowiada minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Uczestniczyła ona w inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 w Czerwionce-Leszczynach na Śląsku. W tym roku bezpłatny elementarz dostali pierwszoklasiści.Elementarz opracowany na zlecenie MEN wzbudził jednak wiele kontrowersji (więcej)

chicago
Mężczyzna zabił żonę i dwoje dzieci
Tragedia rodzinna w Elmhurst. W sobotę wieczorem w jednym z domów policja znalazła cztery ciała. Jak ustalono, 82-letni Francis Stack zastrzelił swoją żonę 82-letnią Joan, oraz dwójkę dzieci: 48-letniego Francisa Jr. i 57 – letnią Mary. Wszystkie ofiary miały rane postrzałowe głowy. Sąsiedzi są zszokowani i podkreślają , że to była bardzo spokojna, kochająca się rodzina, która jednak zmagała się z narastającymi problemami. Ojciec rodziny, Francis Stack wyraźnie podupadał na zdrowiu , miał coraz większe problemy z chodzeniem tymczasem jego żona, chora na raka wymagała całodobowej opieki podobnie zresztą jak dwójka jego dorosłych dzieci, poruszających się na wózkach inwalidzkich.  (więcej)

Gubernator ułaskawił 38 osób
Pat Quinn podpisał akty ułaskawienia 38 osób, odsiadujących wyroki za różne przestępstwa w stanowych więzieniach – poinformowało biuro gubernatora Illinois. W gronie tych, którzy wkrótce będą mogli cieszyć się znowu wolnością jest 15 mieszkańców powiatu Cook. Pat Quinn rozpatrzył tym razem 124 wnoski o ułaskawienie. Po dokładnej analizie kartotek kryminalnych, szkodliwości popełnionych przestępstw zdecydował się ułaskawić 38 skazańców. Gubernator Quinn do tej pory przeanalizował 3.047 wniosków o ułaskawienie, w przypadku 1.113 przychylił się do udzielenia aktu łaski, odrzucił zaś 1.934 petycje. (więcej)

Pat Quinn jak zwykły mieszkaniec Illinois
Gubernator Pat Quinn po raz kolejny zdecydował się przez tydzień żyć za najniższą, obowiązującą stawkę godzinową w Illinois, która wynosi 8.25 dol. Demokrata , ubiegający się o reelekcję podczas listopadowych wyborów wziął sobie za cel doprowadzenie do podniesienia płacy w naszym stanie do 10 dolarów na godzinę. Jedno z pytań referendalnych, na które będzie można odpowiedzieć za ponad dwa miesiące dotyczy właśnie wyższej płacy. Podczas niedzielnego spotkania z wyborcami Pat Quinn zadeklarował, że na żywność i inne sprawunki nie wyda więcej jak 79 dolarów. (więcej)

Ostatni dzień wakacji dla uczniów CPS
We wtorek uczniowie chicagowskich szkół publicznych wrócą do klas po wakacyjnej przerwie. Przedstawiciele różnych wyznań zgromadzili się w niedzielę przed szkołą Mollison Elementary. “Módlmy się o bezpieczny rok szkolny dla naszych dzieci , niezależnie jakiego są wyznania niech Bóg ich ma w swojej opiece” – mówił pastor Lonnie Newman. Z kolei funkcjonariusze z komisariatu w 6. Dystrykcie Policji w dzielnicy Gresham zaprosili rodziców z dziećmi, którym tego dnia zafundowali darmowe …strzyżenie.  (więcej)

sport
Anita Włodarczyk pobiła rekord świata!
Anita Włodarczyk pobiła rekord świata w rzucie młotem. Polka podczas mitingu lekkoatletycznego w Berlinie rzuciła młot na odległość 79 metrów i 58 centymetrów, co okazało sie wynikiem o 16 centymetrów lepszym od rezultatu Betty Heidler z 2011 roku. Wicemistrzyni olimpijska po raz trzeci w karierze pobiła rekord świata, poprzednio najlepszy rezultat ustanawiała w Bydgoszczy w 2010 roku, rzucając 78 metrów i 30 centymetrów, rok wcześniej także w Berlinie podczas mistrzostw świata złoty medal imprezy okrasiła najlepszym wtedy wynikiem w historii 77 metrów i 96 centymetrów.  (więcej)

Siatkarskie MŚ: Polska - Serbia 3:0!
Reprezentacja Polski w siatkówce od wspaniałego triumfu rozpoczęła zmagania w mistrzostwach świata siatkarzy Polska 2014. Na wypełnionym po brzegi Stadionie Narodowym w Warszawie Biało-Czerwoni w sobotę pokonali reprezentację Serbii 3:0 i zostali pierwszym liderem grupy A mundialu. Spotkanie zapisało się w annałach siatkówki, śledziło je niemal 70 tysięcy widzów, co jest nowym rekordem w historii dyscypliny. "To wcale nie było łatwe spotkanie, ale udało się nam wygrać. Mam nadzieję, że tak będzie w dalszym ciągu.  (więcej)

MŚ: Brąz męskiej ósemki; srebro kobiecej dwójki
Polska osada wywalczyła brązowy medal wioślarskich Mistrzostw Świata w konkurencji ósemek mężczyzn. Polacy (Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński, Robert Fuchs, Krystian Aranowski, Michał Szpakowski, Mikołaj Burda, Zbigniew Schodowski, Daniel Trojanowski i Piotr Juszczak) przegrali srebro z Niemcami o 2 sekundy i 13 setnych; złote medale dla Brytyjczyków. Wcześniej na torze w Amsterdamie srebrny medal w konkurencji dwójek podwójnych wywalczyły Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj. W sumie w Amsterdamie startowało 6 polskich osad. (więcej)

GP Polski: Zwycięstwo Bartosza Zmarzlika
Bartosz Zmarzlik zwyciężył w Grand Prix Polski w Gorzowie Wielkopolskim, dziewiątej rundzie żużlowych indywidualnych mistrzostw świata. Startujący z dziką kartą polski żużlowiec z swoich biegach zgromadził 17 punktów. Drugie miejsce zajął Słoweniec Matej Zagar, a trzecie Krzysztof Kasprzak - obaj po 16 pkt. W zawodach startowało jeszcze dwóch polskich żużlowców - Adrian Cyfer był piętnasty (3 punkty), a fatalnie spisał się Jarosław Hampel, który nie wywalczył ani jednego punktu i zajął ostatnie, 17. miejsce.  (więcej)

Piłkarska Ekstraklasa: 7. kolejka
Piast Gliwice - Zawisza Bydgoszcz 3:0
Wisła Kraków - GKS Bełchatów 1:0
Górnik Łeczna - Pogoń Szczecin 4:2
Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 2:0
Korona Kielce - Jagiellonia Białystok 0:3
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Legia Warszawa 2:1
Lechia Gdańsk - Ruch Chorzów 3:3
Lech Poznań - Cracovia Kraków 1:1
 (więcej)

 

posluchaj
power play
facebook
kadr dnia
 VIDEO AUTENTYCZNE
  powieksz
hit na lato
 JULA - NIEŚMIERTELNI
  powieksz

Doma
Progress for Poland
Studio41
Program
PACT
Anna Makeup Artist
Express
Victor Studio
Polonia
Computer Services
fotogalerie
 
designed by Magdalena Migasiuk .......................... developed by 4Webpage.com
Pytania i sugestie prosze przesylac na adres: webmaster@wietrzneradio.com

.......................... all rights reserved to wietrzne radio © 2008 ..........................
zalecana przegladarka: Internet Explorer 6 lub lepsza

 

dodaj do ulubionych