HMŚ: Złoto Adama Kszczota, 4. miejsce Święty-Ersetic

03 Marca 2018

Adam Kszczot wywalczył złoty medal w biegu na 800 metrów podczas halowych lekkoatletycznych mistrzostw świata w Birmingham. Polak pobiegł w czasie minuta, 47,47 sek. (1:47.47). Drugi był Amerykanin Drew Windle (1:47.99), a trzeci Hiszpan Saul Ordonez (1:48.01). Złoto Kszczota to pierwszy krążek reprezentacji Polski na tych mistrzostwach. W finale wystąpiła także Justyna Święty-Ersetic, która była czwarta na 400 metrów (51,85 sek.). Złoto i srebro dla Amerykanek - Courtney Okolo (50,55) i Shakimy Wimbley (51,47), a brąz dla Brytyjki Edith Doyle (51,60 sek.). Na 60 metrów przez płotki w eliminacjach rywalizowali mężczyźni - do półfinału z 21. rezultatem awansował Damian Czykier (7,75 sek.). Odpadł Damian Żebrowski, który uplasował się na przedostatnim, 36. miejscu (8,32 sek.). Półfinałów nie przebrnęli Karolina Kołeczek na 60 metrów przez płotki i Remigiusz Olszewski na 60 metrów. W sobotniej sesji wieczornej odbyło się jeszcze siedem finałów, z czego cztery wygrali Amerykanie - w trójskoku mężczyzn triumfował Will Claye (17,43 m), w skoku o tyczce kobiet Sandi Morris (4,95 m, rekord mistrzostw), w biegu na 60 metrów przez płotki kobiet Kendra Harrison (7,70 sek.), z kolei w biegu na 60 metrów mężczyzn Christian Coleman (6,37 sek., rekord mistrzostw). W siedmioboju mężczyzn zwyciężył Francuz Kevin Mayer (6348 pkt), w biegu na 400 metrów mężczyzn Czech Pavel Maslak (45,47 sek.), a w biegu na 1500 metrów kobiet - Etiopka Genzebe Dibaba (4:05.27). W sesji porannej złoto w trójskoku kobiet wywalczyła Wenezuelka Yulimar Rojas (14,63 m), a w pchnięciu kulą mężczyzn Nowozelandczyk Tomas Walsh (22,31 m). Konrad Bukowiecki był ósmy (20,69 m), a Michał Haratyk - dziesiąty (20,69 sek.)