Wicepremierzy Polski i Ukrainy rozmawiali o polityce historycznej

16 Lutego 2018

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński rozmawiał w Warszawie z wicepremierem Ukrainy Pawłem Rozenką o polityce historycznej i dialogu międzypaństwowym. Poruszono również kwestie nowelizacji ustawy o IPN, a także ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na Ukrainie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele resortów spraw zagranicznych obu krajów. Wicepremier Piotr Gliński przyznał, że rozmowy z wicepremierem Ukrainy Pawłem Rozenką były trudne. Mówił, że w sprawie ekshumacji nie do końca polskie intencje znalazły akceptację po drugiej stronie, ale, jak podkreślił- jest wola rozmów. Wicepremier zaznaczył, że kwestia poszukiwań i ekshumacji powinna być na wstępnym etapie oddzielona od spraw upamiętnień. Zaznaczył jednocześnie, że Polska będzie dążyła do zorganizowania ofiarom "cywilizowanego i humanitarnego” pochówku. "Cywilizowany pochówek to podstawa, która powinna nas łączyć. Co do innych spraw, w których nie potrafimy się porozumieć, odłóżmy je na przyszłość" - podkreślił minister.
Minister Piotr Gliński przypomniał, że spotkanie na szczeblu wicepremierów to efekt grudniowych rozmów prezydentów Polski i Ukrainy. Ustalono wówczas, że uregulowaniem sytuacji w sprawie polskich ekshumacji zajmie się specjalna komisja, na czele której staną Pawło Rozenko i Piotr Gliński. "Komisja ta będzie starała się ustalić warunki, które umożliwią rozpoczęcie ekshumacji i procesu inwentaryzacji" - powiedział Piotr Gliński. Wicepremier Gliński mówił, że strona ukraińska poruszyła kwestię nowelizacji ustawy o IPN, choć, jak dodał, był temu przeciwny. Jego zdaniem, to jest kwestia, która powinna pojawić się podczas spotkania prezydentów obu krajów dziś na Litwie, bądź jutro podczas spotkania premiera Morawieckiego z prezydentem Petrem Poroszenką w Monachium. "Wyjaśniłem, że ustawa o IPN nie jest skierowana przeciwko jakiemukolwiek narodowi czy państwu, że intencją tej ustawy jest obrona prawdy historycznej" - podkreślił szef resortu kultury. Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko mówił po spotkaniu, że ocenia rozmowy pozytywnie i że Ukraińców i Polaków o wiele więcej łączy niż dzieli. Dodał, że jest optymistycznie nastawiony jeśli chodzi o kontynuację dialogu. Pawło Rozenko powiedział, że w trakcie rozmów nie można było pominąć sprawy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. "Wyraziliśmy zaniepokojenie niektórymi przepisami nowelizacji" - poinformował wicepremier Ukrainy. Dodał, że strona ukraińska "pozytywnie ocenia wysiłki strony polskiej na rzecz wyjaśnienia sytuacji". "Wiemy, że polski prezydent skierował nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego"- podkreślił. Wicepremier Pawło Rozenko mówił też, że ukraiński prezydent, rząd i parlament zachowały zimną krew po uchwaleniu nowelizacji ustawy. Dodał, że nie podjęto symetrycznych kroków, które prowadziłyby do zaostrzenia sytuacji. Pawło Rozenko przyznał, że retoryka jest ostra, ale dodał, że wierzy w zdrowy rozsądek. Zdaniem ukraińskiego wicepremiera, trzeba przygotować zmiany w tekście nowelizacji. Pawło Rozenko powiedział, że ukraińscy eksperci są gotowi do współpracy w tej sprawie. Ukraiński wicepremier napisał w oświadczeniu wydanym przez ukraińską ambasadę po spotkaniu, że dialog i współpraca między krajami będzie kontynuowana. Zaprosił również wicepremiera Glińskiego do Kijowa.
Nowelizacja ustawy o IPN zakłada między innymi odpowiedzialność karną do 3 lat więzienia za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów

Dodaj komentarz

Powrót