Philadelphia Eagles wygrali 52. Super Bowl!

05 Lutego 2018

Philadelphia Eagles wygrali 52. Super Bowl pokonując po widowiskowym spotkaniu New England Patriots 41:33. Liga NFL ma w ostatnich latach szczęście do emocjonujących finałów. Rok temu kibice oglądali pierwszą w historii Super Bowl dogrywkę, w tegorocznym finale padło kilka rekordów. Obie drużyny zdobyły w sumie aż 1151 jardów – najwięcej w jakimkolwiek spotkaniu w historii NFL. Rozgrywający Patriots – Tom Brady podał na 505 jardów – najwięcej w historii play-offs NFL, a 74 zdobyte wczoraj punkty to drugi wynik w historii Super Bowl. Od początku spotkania wiadomo było, że to formacje atakujące obu drużyn będą dyktować warunki gry. W pierwszej kwarcie oba zespoły wymieniły się kopnięciami za 3 punkty. Eagles odskoczyli później na sześciopunktowe prowadzenie po 34-jardowym podaniu na touchdown od Nick’a Foles’a do Alshon’a Jeffrey. Podwyższenia nie trafił młody kopacz Filadelfii Jake Elliot. Kopacze obu drużyn mieli wczoraj zły dzień. Niezawodny zazwyczaj kicker Patriots – Stephen Gostkowski spudłował w 2 kwarcie aż dwukrotnie. Jeszcze przed przerwą prowadzenie Eagles wzrosło do 10 punktów po biegowej akcji byłego gracza Patriots – LeGarrette’a Blount’a i podaniu złapanym przez rozgrywającego Eagles – Nick’a Foles’a. Patriots odpowiedzieli 48-jardowym kopnięciem Gostkowskiego i przyłożeniem po 26-jardowym biegu Jamesa White’a. Po przerwie, piłkę jako pierwsi otrzymali Patrioci i szybko zmniejszyli stratę do trzech punktów po przyłożeniu Rob’a Gronkowskiego. Jeszcze w trzeciej kwarcie obie drużyny zdobyły po jednym touchdownie. Ostatnią część gry Eagles rozpoczęli od 42-jardowego kopnięcia za 3 punkty. Patriots odpowiedzieli drugim przyłożeniem Gronkowskiego i na niespełna 9 i pół minuty przed końcem gry po raz pierwszy wyszli na prowadzenie: 33:32. Orły nie dali jednak za wygraną. Nick Foles poprowadził Filadelfijczyków w 75-jardowej serii zakończonej kontrowersyjnym przyłożeniem Zach’a Ertz’a. Nagle przebudziła się również defensywa Eagles, która szybko odebrała piłkę Tomowi Brady. Na minutę i 5 sekund przed końcem gry Eagles prowadzili 8 punktami. Patrioci podjęli ostatnią próbę doprowadzenia do wyrównania. Doszli z piłką na połowę boiska, a desperackie podanie „Hail Mary” w ostatnich sekundach meczu zakończyło się niepowodzeniem. Philadelphia Eagles wywalczyli pierwszy tytuł mistrzowski w historii drużyny. Wcześniej, w 15. Super Bowl przegrali z Oakland Raiders 10:27, a w 39. Super Bowl w 2004 roku ulegli New England Patriots 21:24. Najbardziej wartościowym zawodnikiem wczorajszego spotkania został rozgrywający Filadelfii – Nick Foles.