Alabama Crimson Tide mistrzami footballu akademickiego

09 Stycznia 2018

Nowymi mistrzami USA w akademickiej odmianie footballu zostali wczoraj zawodnicy Alabama Crimson Tide. Po zaciętym meczu zakończonym dogrywką reprezentanci University of Alabama pokonali Georgia Bulldogs 26:23. Alabama Crimson Tide prowadzeni przez legendarnego już trenera Nick’a Saban’a są najlepszą drużyną college football ostatniej dekady. W tym roku „Słonie” mieli pod górkę, bo do rozegranej tydzień temu fazy półfinałowej dostali się rozstawieni dopiero z numerem 4. We wczorajszym finale bardzo długo zanosiło się na zwycięstwo ekipy z University of Georgia. W pierwszej połowie punktowali tylko oni obejmując po jednym przyłożeniu i dwóch field-goalach wysokie prowadzenie 13:0. W przerwie trener Nick Saban zagrał va banque. Posadził na ławce Jaylen’a Hurts’a - rozgrywającego, który prowadził Alabamę przez ostatnie dwa sezony, a wprowadził do gry niedoświadczonego, urodzonego i wychowanego na Hawajach Tua Tagovailoa. Nagle Alabama zaczęła odrabiać straty. Po trzeciej kwarcie przegrywała już tylko 10 punktami, a na niespełna 4 minuty przed końcem meczu, po podaniu Tagovailoa do Calvin’a Ridley, doprowadziła do wyrównania. Co więcej, w ostatnich sekundach meczu Bama mogła wygrać całe spotkanie, gdyby ich kicker – Andy Pappanastos nie przestrzelił kopnięcia z 36 jardów. W dogrywce, jako piersi atakowali gracze Georgii. Skończyło się na 51-jardowym Field Goalu. Alabama w pierwszej zagrywce straciła 16 jardów. W drugiej, po 41-jardowym podaniu Tagovailoa do DeVonta Smith’a zdobyła zwycięskie przyłożenie. Alabama zdobyła 17. w swojej historii i piąty w ostatnich dziewięciu latach tytuł mistrzowski.